89-604 Chojnice;  ul. Koscierska 11;   tel./fax (052)397 30 72;  e-mail: sekretariat @ zsp1.chojnice.pl

top

Plan dojazdu

ARCHIWUM


Home
Za kołem garncarskim

Uczniowie z koła krajoznawczo-turystycznego „Łazik” wraz z opiekunem odbyli w minioną sobotę (6 XII) kolejną wycieczkę. To była czwarta już podróż młodych miłośników regionu; wcześniej odwiedzili zamek pokrzyżacki w Człuchowie (IX), średniowieczne grodzisko w Raciążu (X) oraz 11 (spośród 20) miejscowości współtworzących dawną Kosznajderię (XI).

Licealiści z klas II: Błażej, Jarek, Kamil i Patryk tym razem gościli w Żywym Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego Rodziny Arkuszyńskich w Sokolu k. Polnicy.

To niezwykłe muzeum mieści pracownię garncarską, w której proces tworzenia naczyń glinianych (niekiedy o imponujących rozmiarach!) przebiega jak przed wiekami – na kołach garncarskich, zaś ich wypalenie odbywa się w tradycyjnym (ogromnym) piecu. Nasi uczniowie dowiedzieli się, iż rzemiosło garncarskie w rodzie Arkuszyńskich sięga tradycją XIV stulecia. Umiejętność wytwarzania wyrobów ceramicznych była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecnie zakład w nowo wybudowanej i znakomicie wyposażonej pracowni prowadzi Jarosław Arkuszyński, który fachu uczył się od ojca Ryszarda i dziadka Franciszka.

W pracowni można poznać praktyczne podstawy tego wdzięcznego rzemiosła. Pan Jarosław nauczył posługiwania się kołem garncarskim i wyrabiania rozmaitych naczyń glinianych przybyłych licealistów (fot.). Wrażenia i satysfakcja z wykonanych arcydzieł sztuki ceramicznej – bezcenne. A każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę własnoręcznie wyczarowane na kole garncarskim naczynie. To była wartościowa, sobotnia lekcja dawnego rzemiosła.

Więcej fotografii w galerii.

Kazimierz Jaruszewski

Poprawiony: wtorek, 09 grudnia 2014 11:47
 

bottom
top

bottom

(c) 2009 ZSP nr 1  Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, ftp manager. Valid XHTML and CSS.