89-604 Chojnice;  ul. Koscierska 11;   tel./fax (052)397 30 72;  e-mail: sekretariat @ zsp1.chojnice.pl

top

Plan dojazdu

ARCHIWUM


Home
Zapalili znicz pamięci

W ramach ogólnopolskiej akcji patriotycznej „Zapal znicz pamięci” dziewięcioro uczniów klasy pierwszej LOP wraz z opiekunem Kazimierzem Jaruszewskim w niedzielne południe 20 X br. uczciło pamięć osób pomordowanych w Dolinie Śmierci. Była to kolejna edycja corocznego przedsięwzięcia organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i poznańskie radio „Merkury”.  W tym roku młodzież z naszej szkoły udała się na miejsce kaźni w Dolinie Śmierci również z okazji 74. rocznicy pierwszej masowej egzekucji dokonanej tam przez Niemców.

Uczestnicy akcji "Zapal znicz pamięci" z klasy I LOP

Akcja „Zapal znicz pamięci” w br. miała przypomnieć o wysiedleniach. Już w październiku 1939 r. Niemcy zaczęli wysiedlać Polaków do Generalnej Guberni, jednocześnie rabując ich majątek. W latach 1939-1941 z ziem wcielonych do III Rzeszy, czyli z Pomorza, Wielkopolski i ziemi łódzkiej, ziemi ciechanowskiej oraz Śląska wysiedlono ponad 400 tysięcy osób.

Jarosław Pubanc zapala symboliczny znicz.

Uczniowie klasy I LOP: Agata Cupa, Szymon Gadawski, Agata Harkała, Patryk Jutrzenka Trzebiatowski, Joanna Moga, Aleksandra Nowakowska, Martyna Przytarska, Jarosław Pubanc i Adrianna Szopińska poznali historię nie tylko wysiedleń Polaków podczas II wojny światowej, ale również sporo dowiedzieli się od opiekuna o miejscu, w którym Niemcy zamordowali ok. 2 tysiące niewinnych ludzi. Po prelekcji zapalili symboliczne znicze pamięci pod pomnikiem pomordowanych (fot.).

Majestatyczny krzyż przypomina o ofiarach niemieckiego ludobójstwa

Warto w przyszłym roku zmobilizować liczniejsze grono uczniów do udziału w patriotycznych obchodach 75. rocznicy wybuchu najkrwawszej z wojen i masowych egzekucji na ziemi chojnickiej.

Tablica pamiątkowa zawiera cenne informacje na temat tego miejsca

Miejsce kaźni jesienią 2013r

Tekst i fot. Kazimierz Jaruszewski

 

bottom
top

bottom

(c) 2009 ZSP nr 1  Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, ftp manager. Valid XHTML and CSS.